Nie je laser ako laser

Dátum publikovania:

Laser sa v medicíne využíva posledných 30 rokov a vďaka svojej všestrannosti si našiel miesto aj v estetickej medicíne. Láka ženy aj mužov, ktorí si chcú nechať odstrániť rozšírené cievky, chĺpky v oblasti tela a tváre, bradavice, pigmentácie, tetovanie, liečiť akné alebo podstúpiť fotorejuvenizáciu, teda omladenie rúk, tváre alebo dekoltu. Nie je však jedno, akému prístroju a odborníkovi zverí klient svoju pleť.

 

Laser je záležitosťou zimy

Laserové ošetrenie sa nepriatelí s UV žiarením, preto nie je vhodné absolvovať zákroky pomocou lasera v letných mesiacoch. „Klient by pred ošetrením nemal byť približne 4 až 6 týždňov vystavený priamemu slnečnému žiareniu, veľmi dôležitá je aj dôsledná ochrana po ošetrení. Po laserovom zákroku je potrebné približne mesiac chrániť pokožku používaním krému s vysokým ochranným UV faktorom. Ak by sme tesne po zákroku vystavili ošetrenú časť slnečnému žiareniu, mohlo by dôjsť k prejavom popálenia pokožky až tvorbe pľuzgierov, k zmenám sfarbenia pokožky  hyperpigmentáciám, dokonca k tvorbe jaziev,“ upozorňuje MUDr. Janka Holešovská vedúca lekárka medicínsko-estetického centra Medicor. Zimné mesiace sú teda ideálnym obdobím, kedy absolvovať skrášľovacie zákroky pomocou lasera. „Každému laserovému ošetreniu by mala predchádzať podrobná konzultácia s lekárom, ktorý po zhodnotení celkového stavu určí, aký druh laserového ošetrenia je pre daného klienta vhodný a preberie s ním výhody aj možné komplikácie,“ vysvetľuje lekárka úvodné kroky pred ošetrením. 

 

Nie každý laser je dobrou voľbou

Laserové ošetrenie môže výrazne zlepšiť stav a štruktúru pokožky. Ale ako každý mocný nástroj, aj on dokáže napáchať škody. Laserový zákrok dnes môžete absolvovať v medicínskych centrách, na klinikách estetickej medicíny a plastickej chirurgie, ale aj v bežných salónoch. Tu však s výhodnými ponukami prichádza aj nebezpečenstvo. Pri rozhodovaní často zohráva úlohu cena úkonov, čím sa klienti vystavujú riziku nekvalitnej práce. Škodu môžu spôsobiť nesprávne zvolené prístroje, ale aj pracovník salóna, ktorý nemá dostatok odborných znalostí. „Laser v rukách neodborného personálu môže pokožku trvalo poškodiť, čo sa prejaví vo forme trvalých porúch pigmentácií, jaziev či nekrózy,“ varuje lekárka.

 

Tak ako v prípade iných sfér predaja, aj v prípade laserov ide o konkurenčný boj, kde často víťazí nízka cena. V konečnom dôsledku na to však doplatí klient. „Tlak predajcov, hlavne menej kvalitných prístrojov, je veľký a po niekoľkohodinovom preškolení môže povolenie na prevádzkovanie údajne „ laserového“ prístroja získať ktokoľvek. To sa nemôže stať u renomovaných predajcov kvalitných laserových prístrojov, ktorí zabezpečia niekoľkodňové úvodné školenie lekárov ako aj ďalšie kontinuálne vzdelávanie v danom odbore. Záleží aj na vlastnej aktivite a chuti lekára, oboznámiť sa čo najviac a najlepšie s používaným laserovým prístrojom,“ objasňuje MUDr. Janka Holešovská a dopĺňa: „Lasery, používané v estetickej medicíne, podliehajú certifikácii a schváleniu ŠUKL (Organizácie ministerstva zdravotníctva zabezpečujúcej dozor nad kvalitou, účinnosťou a bezpečnosťou liečiv a zdravotníckej techniky). Renomované pracoviská laserovej medicíny pracujú s kvalitnými prístrojmi, ktorých cena sa pohybuje od 60 do 150 000 eur. Nie je možné premiestňovať ich každý týždeň na iné pracovisko, vyžadujú si stabilné prostredie s vopred určenými štandardmi a odborný servis. Na našom pracovisku používame Nd Yag laser a UPL, ktorý pracuje s druhom intenzívneho pulzného svetla.“

 

Nesprávne použitý laser môže narobiť veľa škôd, existuje však aj možnosť, že neurobí vôbec nič. Lacné prenosné zariadenia na princípe IPL alebo lasery na domáce použitie, ktoré si môžete zakúpiť do svojej kozmetickej taštičky v obchodoch s drogériou alebo v akciových ponukách, musia byť predovšetkým bezpečné, keďže sa majú nachádzať v rukách neodbornej verejnosti. Pre zaistenie bezpečnosti tak výrobcovia a distribútori tlačia výkonnosť prístrojov na absolútne minimum a tak je ich účinok minimálny až nulový.

 

Ako overiť odbornosť personálu pri laserových zákrokoch:

  • pri ponuke podozrivo nízkej ceny alebo vysokých zliav je možné predpokladať, že ide o ošetrenie nekvalitným prístrojom, použitím ktorého môže dôjsť k trvalému poškodeniu,
  • všímajte si dĺžku pôsobenia pracoviska na trhu, personálne zloženie a odbornosť personálu,
  • dôležité je zistiť si, či s daným prístrojom pracuje lekár, alebo túto činnosť delegoval na stredný zdravotnícky personál,
  • čítajte recenzie klientov, ktorý ošetrenie v danom zariadení už absolvovali, zariadenie ešte pred zákrokom osobne navštívte, často je na prvý pohľad jasné, či vami zvolené miesto pristupuje k ošetreniam seriózne.

Podobné články

V čom vám môže pomôcť kyselina hyalurónová?

V čom vám môže pomôcť kyselina hyalurónová?

Kolagénový booster: Omladenie a hydratácia pleti švajčiarskou precíznosťouStarnutie pokožky je prirodzený proces, ktorý však nemusíme nechať na náhodu. Švajčiarske produkty…
Kolagénový booster: Omladenie a hydratácia pleti švajčiarskou precíznosťou

Kolagénový booster: Omladenie a hydratácia pleti švajčiarskou precíznosťou

Kolagénový booster: Omladenie a hydratácia pleti švajčiarskou precíznosťouStarnutie pokožky je prirodzený proces, ktorý však nemusíme nechať na náhodu. Švajčiarske produkty…
Laserová epilácia

Laserová epilácia

Laserová epilácia – prečo a kedy?Bez ohľadu na vek, farbu pokožky či farbu vlasov ochlpenie trápi asi každého jedného z…
Scroll to Top