Inkontinencia
je nevedomý, nechcený, nežiadúci únik moču. Napriek skutočnosti, že cca 30-50 percent žien rôzneho veku trpí týmto problémom, aj v dnešnej vyspelej dobe sa len malé percento z nich zverí odborníkovi aj napriek tomu, že v poslednom období nastáva významný rozmach tak vo vyšetrovacích metódach, ako aj v možnosti liečby. Podľa symptómov delíme inkontineciu na niekoľko typov.
– Urgentná inkontinecia (UI) sa definuje ako mimovoľný únik moču spojený s predchádzajúcim nutkaním na močenie. Býva najčastejšie prejavom zápalu dolných močových ciest, močových kameňov aleb sprievodným symptómom prejavu postihnutia centrálneho nervového systému. Jej výskyt je cca 20%.
– Stresová inkontinecia (SI) je najčastejšou formou inkontinencie. Prejvuje sa ako nedostatočné uzatvorenie močovej trubice pri zvýšenom tlaku v dutine brušne počas námahy- kašel, dvíhanie ťažkých bremien a pod. dochádza k úniku moču.Je zvyčajne prejavom defektu závesného a podporného aparátu močového mechúra, močovej rúry a maternice
– Zmiešaná inkontinecia predstavuje kombináciu UI a SI
– Reflexná inkontinecia – tento typ sa objavuje často užv mladom veku,keďže je spôsobená neurologickým ochorením alebo a dôsledkom úrazu, pri trom bola poškodená miecha alebo mozog.
– Inkontinecia z pretekania – príznakom tothto typu je pocit nevyprázdneného močového mechúra. Opakovane máte nutkanie ísť močiť, no vyprázdnenie je nedosttočné.
Stresová inkontineciu má niekoľkých stupňov
- stupeň – k úniku dochádzapri smiechu, kašli, skákaní, dvíhní ťažších bremien- tento únik môžeme definovať ako občasný
- stupeň – únik moču je už pri minimálnom zvýšení vnútrobrušného tlaku / beh, chôdza atď/, ide už o častý únik moču
- stupeň – únik moču je už pri minimálnom vzostupe vnútrobrušného tlaku, dochádza k nemu niekoľkokrát denne, dokonca aj v noci či v ľahu.
- stupeň – moč odteká prakticky permanentne pri pomalej chôdzi alebo aj v pokoji .
Príznaky inkontinencie
Nie ste si istí ako spoznáte príznaky inkontinecie ? Ak u Vás dochádza k niektorej z nasledujúcich situácii, je vhodné začať Váš problém riešiť :
– chodíte viac ako šesťkrát zadeň na toaletu?
– musíte v noci viackrát kvôli nutkaniu na toaletu vstávať?
– cítite náhle nutkanie na toaletu, ktoré nemôžete dostatočne dlho vydržať?
– máte často ťažkosti s močením alebo je močenie bolestivé?
– máte vlhkú, či mokrú spodnú bielizeň?
– dochádza u Vás kúniku moču pri smiechu, kašli, kýchaní, skákaní, či dokonca pri chôdzi a aj v kľude ?
Možnosti liečby stresovej inkontinecie
Okrem medikametóznej a chirurgickej liečby je v súčasnosti moderným spôsobom liečby stresovej inkontinecie u žien liečba laserom. Jednou z možností je liečba laserom MonaLisa Touch laser– podstatou je stimulácia vaginálnej sliznice, ktorá úbytkom estrogénu v menopauze alebo aj po pôrode stráca svoju pevnosť a pružnosť a tým nepriamo pôsobí na vznik inkontinecie. Ide o funkčné omladzovacie ošetrenie pošvy, o stimuláciu novotvorby kolagénu a obnovenie slizničnej rovnováhy v pošve. Takéto ošetrenie zabezpečí obnovenie podpory močovej rúry, obnovenie pôvodnej funkcie a ústup inkontinecie.
Priebeh ošetrenia
Jedná sa o veľmi efektívne, bezbolestné a maximálne bezpečné ošetrenie, vykonané by malo byť kvlifikovaným lekárom. Ošetrenie trvá cca 30-45 minút, doporučné sú tri ošetrenia v 6 týždňových intervaloch, ošetrenie je vhodné opakovať raz za 12 až 18 mesiacov. Laserovým ošetrením spustený regeneračný proces vo vaginálnom tkanive a novotvorba kolagénu je zdl’havejší proces, ale významnejšie zlepšenie je zrejmé už po prvom ošetrení.
Detailné informácie o Liečbe stresovej inkontinencie (vrátane videa a cenníka ošetrenia) nájdete tu.