7 možných krokov ku Krásnej pleti v každom veku (časť II.)

Dátum publikovania:

Pleť každej ženy je špecifická a individuálne reaguje na možné vonkajšie aj vnútorné vplyvy. Preto sme sa rozhodli v siedmych krokoch hlbšie rozobrať všetky významné a možné vplyvy.

Krok č.1 Strava a pitný režim

Krok č.2 Spánok a vaša pleť

Krok č.3 Šport a relaxácia

Krok č.4 Čistenie pleti a používanie kozmetiky

Krok č.5 Dermatologická podpora

Krok č.6 Estetická medicína

Krok č.7 Plastická chirurgia

Krok č.2 Spánok a vaša pleť

Ak hovoríme o starnutí pleti, veľmi dobre už poznáme faktory, ktoré so starnutím bežne súvisia. Ide o chronobiologické starnutie a hormóny – hormonálne starnutie. Existujú ale ešte ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú proces starnutia pleti.

Lekárske štúdia, moderný výskum zameraný proti starnutiu a taktiež výskumy kozmetikých firiem ukazujú, že  sa na veci treba pozrieť z nového uhla.  Tento nový prístup zohľadňuje naše chovanie, ktoré proces starnutia tiež ovplyvňuje. V 6 krajinách sveta odborníci skúmali 9 600 žien. Výsledok?  Hlavné dôvody poškodenia kvality pleti súvisia s ich chovaním a životným stýlom.U 77 % žien za hlavný faktor poškodenia kvality svojej pleti označil výskum nedostatok spánku.

Vieme, že cca tretinu svojho života prespíme. Spánok je nevyhnutý na regeneráciu duševných a fyzických síl. Prirodzený spánok optimálnej dĺžky a kvality je kľúčovým faktorom určujúcim pocit dobrého zdravia a krásnej pleti.

Ako „správne spať“ pre krásnu pleť bez vrások?

Mám skúsenosť z vlastnej lekárskej praxe, že pri podrobnom skúmaní tváre klientky počas konzultácie viem určiť ako spáva, resp. na ktorej strane tváre prevažne spáva. Opakovaný tlak časti tváre o vankúš počas spánku vytvára na tvári „riasy“ a „otlačky“, ktoré sa v mladšom veku dokážu pár minút po prebudení samy vyhladiť. Vekom však postupne pleť stráca pružnosť a nočné „otlačky“ nám ostávajú na tvári trvalo.

Moja rada – Ak neviete spať celú noc v polohe „na znak“, tak využite čo najmäkší vankúš tak, aby ste hlavu mali podloženú vankúšom pod a za uchom a spánkovú časť vo vlasoch. Takto ostane celá tvárová časť voľná a vankúš nebude zanechávať na pleti trvalé stopy.

Koľko spánku potrebujeme?

Potreba spánku je daná geneticky a závisí od veku jedinca. V dospelosti je potreba spánku individuálna a jeho kvalitu ovplyvňujú okrem vnútorných aj vonkajšie činitele, akými sú nadmerný hluk, intenzívne svetlo, striedanie ročných období, ale aj režim dňa. Odborníci výskumami zistili, že priemerná doba zdravého fyziologického spánku u dospelého človeka je 7,5 hodiny.Doc. MUDr. Daniela Ostaníková z Fyziologického ústavu LF UK však konštatuje, že existujú aj výnimky: „Sú ľudia, ktorým stačia 4 hodiny spánku denne, iní zasa potrebujú spať až 9 hodín denne. Táto hranica by sa však nemala prekročiť, pretože kto spí viac ako 9 hodín denne sa môže paradoxne cítiť oveľa unavenejší ako človek, ktorý spí o nejakú polhodinku menej ako je normálny fyziologický priemer a ten je 7,5 hodiny.“ So zvyšujúcim vekom má spánok inú kvalitu, aj preto starší ľudia potrebujú menej spánku.

Čo sa deje keď spíme?

Spánok je útlmovo relaxačná fáza organizmu, charakterizovaná spomalením rytmu dýchania, tepu srdca, nižšou citlivosťou na vonkajšie podnety, zvýšenou mierou anabolizmu, teda syntézy bunkových štruktúr a zníženou mierou katabolizmu, teda zániku bunkových štruktúr. Mizne pri ňom funkčnosť niektorých zmyslov a znižuje sa teplota tela. Hoci sa činnosť celého tela spomaľuje, mozog nikdy nespí. Naopak intenzívne pracuje. Dôkazom jeho práce sú napríklad sny.

Spánok je najlepšia medicína

Minulé storočie nás pripravilo až o dvadsať percent spánku a práve v súčasnosti, v dobe zvýšených nárokov na fyzickú aj psychickú výkonnosť je zdravý spánok základom ľudskej efektivity. Aj keď všetci z vlastných skúseností vieme, že nedostatok spánku dokáže podstatným spôsobom ovplyvniť kvalitu života, mnohí z nás zabúdajú na dôležitosť hygieny spánku.

Chemický spánok nie je hodnotný

Až 60% Slovákov siahne pri problémoch so spánkom namiesto úpravy režimu dňa a životosprávy po hypnotikách. Hypnotiká zväčša zaspávanie uľahčia, kvalita „chemického spánku“ je však v porovnaní s prirodzeným spánkom rozdielna. Človek síce spí, ale spánku chýbajú jeho plnohodnotné štádia.

Ako zlepšiť kvalitu spánku bez liekov na spanie

Nasledujúce informácie sú o tom, ako dosiahnuť nerušený a hlboký nočný spánok, ktorý je najdôležitejší v otázkach spomaľovaní starnutia, prevencie zdravia, vysokej kondície a krásnej pleti. Tieto činnosti môžu výrazne zlepšiť kvalitu vášho spánku.

  • Pred spaním sa vyhnite konzumácii sladkostí a sacharidov, vrátane ovocia. Zvyšujú krvný cukor čím zhoršujú spánok a keď cukor v krvi klesne veľmi nízko, môže vás to prebudiť a nemusíte byť schopný viac zaspať.
  • Spite v úplne tmavej miestnosti bez svetla. Aj ten najmenší prienik svetla do miestnosti vám môže narušiť činnosť časti mozgu (šišinky), ktorá produkuje hormón melatonín a seratoním (vid nižšie vysvetlenie).
  • Svetlo nepoužívajte v noci ani keď musíte ísť na WC. Aj najmenšie svetlo môže úplne zastaviť tvorbu melatonínu, ktorý sa postupne zvyšujúcim sa vekom produkuje v menších množstvách. Svetlo narušuje váš spánok a na zlepšenie spánku môžete použiť aj očnú masku.
  • Nepozerajte pred spaním TV. Ideálne by bolo nemať v spálni žiadnu televíziu, alebo ju vôbec nemať v celom dome. Televízia stimuluje mozog a nedovoľuje mu vylučovať dostatok hormónov pre spánok. Niektorí ľudia zaspávajú výlučne pri TV. Napriek tomu, že im sa darí zaspať bez problémov, ich podvedomie vníma všetky informácie, ktoré sa vysielajú. Z hľadiska duševnej pohody a schopnosti ovládať svoje myšlienky, je TV veľmi zlý a manipulatívny nástroj, ktorý podvedome môže smerovať váš život, úsilie a snahu smerom, aký si práve neželáte.
  • V zime používajte teplé ponožky na spanie. Napriek tomu že sa hovorí, že znižujú cirkuláciu je vhodné mať nohy v teple, alebo si ich pred spaním nahrievať, aby sa zabezpečila zdravá termoregulácia krvi. Chladné končatiny sú predpokladom zlej termoregulácie, čo má za následok ochladenie celého organizmu. Ak použijete ponožky, tak sa vyhnite tým, ktoré sú veľmi tesné a uprednostnite hrubé, voľnejšie ponožky.
  • Čítajte niečo obohacujúce pred spaním. Výber je na vás, môže to byť niečo z vášho vierovyznania, duševne inšpirujúci príbeh a iné. Pred spaním sa vyhýbajte sa dráždivým filmom, telenovelám a iným stimulom.
  • Vyhýbajte sa hlučným budíkom. Je to veľmi stresujúce pre telo. Použite radšej typ zvuku alebo tónu, ktorý vás nedráždi.
  • Zapíšte si myšlienky. Majte vedľa postele zápisník, aby ste si mohli zapísať myšlienky ktoré máte v hlave ešte pred spaním. Zároveň tak môžete odventilovať negatívne myšlienky, ktoré vás nebudú trápiť pred spaním a vy sa rýchlejšie uvoľnite a zaspíte.
  • Choďte spať tak skoro ako sa dá. Najviac regeneračných procesov sa v organizme realizuje od 23:00 do 1:00 rána. Taktiež v tú istú dobu organizmus prirodzene odstraňuje toxické látka a pokiaľ ste v ten čas hore, toxíny sa vracajú späť do pečene a potom do obehového systému a môžu spôsobovať zbytočné zdravotné komplikácie. Zvieratá prirodzene chodia spať so západom slnka a s východom slnka vstávajú, ale tak sú nastavené od matky prírody. Lenže my ľudia máme iné priority.
  • Skontrolujte svoju izbu na elektromagnetické polia. Prirodzená produkcia melatonínu je týmto polom výrazne narušená. Nemajte pri sebe v okruhu min. 5 metrov žiadne zariadenie ako mobil, TV, laptop, iPad a pod.
  • Udržujte v spálni nízku teplotu. Nemajte izbu veľmi prekúrenú, udržujte teplotu na úrovni 20-21 stupňov Celzia.
  • Jedzte niekoľko hodín pred spaním vysoko bielkovinové jedlo. Toto môže pomôcť nepriamo (cez L-tryptofan) zvýšiť tvorbu melatonínu – hormónu spánku.
  • Vyhnite sa kofeínu v poobedňajších hodinách. Kofeín môže mať dlhšie trvajúci účinok na ľudí, ktorí metabolizujú kofeín pomalšie.
  • Vyhnite sa použitiu alkoholu pred spaním. Okrem opitosti, alkohol spôsobuje prebúdzanie a pod vplyvom alkoholu nie je možné zaspať hlbokým spánkom.
  • Upravte svoju hmotnosť. Ľudia s nadváhou až obezitou môžu trpieť nespavosťou a neschopnosťou hlboko zaspať a zregenerovať svoje mentálne a fyzické sily.
  • Dve hodiny pred spaním znížte príjem tekutín. To pomôže najmä pre tých, ktorý sa v noci budia kvôli malej potrebe. Je však nutné aby ste malé množstvo tekutín prijali, pretože dýchaním sa voda odparuje a vysúša sliznica, ktorá keď je suchá môže byť citlivá na infekcie. Pred spaním ešte navštívte WC aby ste zabránili tejto návšteve v strede noci.
  • Dajte si horúcu sprchu, saunu alebo kúpeľ. Tento postup vás príjemne uspí vďaka vyváženej termoregulácii organizmu.
  • Budík si odstráňte zo zorného poľa. Ak budete vidieť na hodiny, zvýši to vaše znepokojenie keď sa vám na prvý krát nedarí zaspať.
  • Odložte svoju prácu jednu alebo dve hodiny pred spaním. To dá vášmu mozgu šancu na upokojenie a vám možnosť sústrediť na spánok. Keď pôjdete skôr spať, môžete ráno skôr vstávať a prácu dokončiť sviežo oddýchnutý.

Je isté malé percento ľudí, ktorí nedodržujú žiadne z týchto pravidiel a napriek tomu majú krásnu pleť. Môžu obyčajne za to vďačiť genetickému odkazu svojich rodičov a prarodičov. My ostatní dodržiavaním týchto pravidiel môžeme zásadne zlepšiť kvalitu nášho spánku, čo sa vysoko pravdepodobne prejaví kvalitou vašej pleti. Keď to spojíte so správnou polohou tváre voči (mäkkému) vankúšu, tak urobíte pre svoju krásnu pleť maximum.

 

Blog Sme – 7 možných krokov ku Krásnej pleti (časť II.)

Podobné články

V čom vám môže pomôcť kyselina hyalurónová?

V čom vám môže pomôcť kyselina hyalurónová?

V tomto blogu si detailne prejdeme informácie o kyseline hyalúronovej, jej štruktúre, prínosoch, resp jej druhoch v štruktúrePrínos kyseliny hyalurónovej…
Laserová epilácia

Laserová epilácia

Laserová epilácia – prečo a kedy?Bez ohľadu na vek, farbu pokožky či farbu vlasov ochlpenie trápi asi každého jedného z…
Hĺbková mezoterapia so Skin Boosterom Redensity1

Hĺbková mezoterapia so Skin Boosterom Redensity1

Čo je mezoterapia? Mezoterapia je mini invazívna technika, zameraná na omladenie a povzbudenie pleti, na jej regeneráciu a hydratáciu, podporu tvorby…
Scroll to Top